28.01.2024 Wernisaż: Maciej Cieślak – Zbliżenia
Data dodania

W imieniu Fundacji Madame Chromatique serdecznie zapraszamy w dniu 28 stycznia 2023 r. na wernisaż wystawy “ZBLIŻENIA”.


Będzie to pokaz prac Maciej Cieślaka łączących fotografię i sztuczną inteligencję. Wernisaż odbędzie się w Galerii Sztuki w Łodzi przy ul. Targowej 81 (róg Tylnej.)

„ZBLIŻENIA”

Wystawę tworzy seria klasycznych fotografii studyjnych przedstawiających ujęcia par – wyraźnie bliskich sobie, niemal symbiotycznie złączonych ze sobą ludzi i dzikich zwierząt. Te portrety przyszłości stworzono przy współudziale sztucznej inteligencji. I może dzięki sztucznej inteligencji, ta dziś wciąż jeszcze utopijna wizja wkrótce stanie się realnym scenariuszem.  Czy nowa inteligencja przedefiniuje obowiązujące paradygmaty opisujące relacje człowiek-zwierzę?

Patrząc na rozwój cywilizacji, w tym humanizmu, wyraźna jest ewolucja roli przypisywanej człowiekowi w świecie. Dawno zdetronizowany z pozycji „króla wszystkich stworzeń” człowiek coraz trudniej odnajduje się w świecie zwierząt. Jeszcze kilka dekad temu dyskusje o prawach i podmiotowości zwierząt, wegetarianizmie czy weganizmie były rzadkością – dziś ogólne przedefiniowanie naszego stosunku do innych czujących istot jest faktem. A rozwój technologii – spożywczych, tekstylnych, transportowych etc. – pozwala nam ani nie polować na zwierzęta, ani ich nie jeść, ani nie nosić odzwierzęcych ubrań, ani nie obawiać się z ich strony ataku. Czy technologiczny skok umożliwiający nam empatię to wystarczający warunek do nowych relacji człowiek – zwierzę? Czy niebawem będziemy zwierzęta postrzegać jak równe nam istoty? I czy zwierzęta się odwzajemnią? 

To jak chcemy i jak będziemy w stanie kształtować relacje z naturą, to dziś jedno z kluczowych zagadnień w kontekście przyszłości Ziemi i ludzkości. Spójrzmy na siebie z bliska. Co jest możliwe w naszych relacjach? 

O autorze:

Maciej Cieślak – jego praktyka fotograficzna opiera się na obrazie jako sposobie opowiadania historii – interesuje się reportażem i fotografią artystyczną, której głównym celem jest portretowanie ludzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace zostały nagrodzone w Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2010 (pierwsza nagroda w kategorii Ludzie), International Photography Awards (IPA) 2017 (wyróżnienia w kategoriach: Editorial Political oraz Event Social Couse), IPA 2018 (wyróżnienia w kategoriach: Fine Art Portrait oraz Nature). Jednym z jego ostatnich projektów jest seria fotografii do książki „Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów” (Listopad 2023).

 

W sferze biznesowej Maciej Cieślak jest założycielem i partnerem zarządzający firmy Holon-Translink Corporate Finance zajmującej się od ponad 20 lat przeprowadzaniem transakcji związanych z pozyskiwaniem inwestorów kapitałowych dla polskich przedsiębiorców oraz zakupów i sprzedaży firm. Ukończył wydział matematyczno-fizyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Heidelberg z tytułem doktora w dziedzinie fizyki jądrowej. Ukończył również studia doktoranckie w Katedrze Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Więcej artykułów